2025 Porsche 718 Spyder RS (982)
Pre-Owned
$193,805.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
P25120
VIN:
WP0CE2A80SK237240
- Exterior color
- White
- Interior color
- Rooftop color
- Spyder RS Top in Black with Grey Accents
- Mileage
- 73 mi
- Vehicle Warranty
- 32 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Important Resources
Window Sticker
not available
The Window Sticker of this Porsche is currently unavailable because of the vehicle's model year. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about the options of this Porsche.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Elevate your driving experience with the stunning 2025 Porsche 718 Spyder RS. This exhilarating sports car is a true testament to Porsche's commitment to engineering excellence and performance. - Bluetooth - Leather/Race-Tex Interior in Black with Arctic Grey Stitching - Accent Package Logos - Chrono Package - Extended Deviated Stitching Interior Package - Light Design Package - BOSE Surround Sound System - Voice Control - Front Axle Lift System - Auto Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor - LED Headlights with Porsche Dynamic Light System Powered by a thrilling 4.0L H6 DOHC 24V engine delivering an impressive 493 horsepower, this 718 Spyder RS promises an unparalleled driving experience. The 7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission and rear-wheel-drive configuration ensure precise and responsive handling, allowing you to carve through corners with confidence. With a sleek white exterior and a host of premium features, this 718 Spyder RS is a true head-turner. The Spyder RS top with accents in a deviated color, 18-way adaptive sport seats, and Chrono stopwatch dial in white add a touch of exclusivity and style. This exceptional Porsche has been meticulously maintained and is now available for your discerning consideration. With just 73 miles on the odometer, this 718 Spyder RS is a rare find, offering the opportunity to own a virtually brand-new sports car. Certified by Porsche, this vehicle has undergone a rigorous inspection and comes with the assurance of Porsche's renowned quality and reliability. Experience the thrill of Porsche performance and the unparalleled craftsmanship that sets this brand apart. -Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide. Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Accent Package Logos - Yellow
Spyder RS Top with Accents in Deviated Color
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB)
Wheels
Wheels Painted in Satin Neodyme
Interior
Instrument Dials in White
Extended Deviated Stitching Interior Package
Adaptive Sport Seats Plus (18-way)
Chrono Stopwatch Dial in White
Heated Seats
Seat Belts in Racing Yellow
Steering Column Casing in Leather with Deviated Stitching
Personalized Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch in Leather
Door Pull Loops in Racing Yellow
Door-Sill Guards in Carbon Fiber, Illuminated
Sun Visors in Race-Tex
Audio / Communication
Smartphone Compartment
Voice Control
BOSE® Surround Sound System
Color choice for leather/decorative stitching
Color Selection for Stitching in Deviated Color - Racing Yellow
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort Assistance
Light Design Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Packages
RS
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
PASM Sport Suspension (Lowered 30 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Power Steering
Extended Range Fuel Tank, 16.9 gal
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
20" 718 Cayman GT4 RS Forged Aluminum Wheels
Interior
Steering Wheel with 12 O'Clock Marker in Yellow
PDK Gear Selector in Race-Tex
Floor Mats
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Connect
Apple® CarPlay
USB-A Ports
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Windshield with Grey Top Tint
Clear Taillights
Comfort Assistance
2-Zone Automatic Climate Control
ParkAssist (Rear) incl. Reversing Camera
HomeLink®
Cruise Control
Interior Monitoring
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
32 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 73 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 123.0 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 173.9 in |
| Overall Width | 71.7 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 49.3 in |
| Wheelbase | 97.7 in |
| Turning circle diameter | 37.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,214 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,109 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,274 lb |
| Permissible gross weight | 3,869 lb |
| Maximum load | 655 lb |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.4 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.10 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.3 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,800 rpm |