2004 Porsche 911 Carrera 4S (996 II)
Pre-Owned
$51,999.00
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$51,404.00
- Administration Fee$595.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
P25403B
VIN:
WP0AA29964S620151
- Exterior color
- Arctic Silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 25,524 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 320 hp / 235 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.3 sec
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.
Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Elevate your driving experience with this exceptional 2004 Porsche 911 Carrera 4S. Boasting a sleek silver exterior and a meticulously maintained interior, this sports car is a true testament to Porsche's engineering excellence. - Bi-Xenon Headlights with Washer - BOSE High End Sound Package - Remote 6-Disc CD Changer - Left Seat Lumbar Support - Porsche Communication Management - Remote keyless entry - Electronic Stability Control - Stainless Steel Exhaust Pipes - Traction control - Front & Rear Supple Leather - Heated door mirrors - Illuminated entry - GPS Navigation Module - ABS brakes - Full Leather Seat Trim - Power moonroof - Alloy Wheels With just 25,524 miles on the odometer, this 911 Carrera 4S is primed and ready to deliver an unparalleled driving experience. The 3.6L H6 SMPI DOHC engine, paired with a 5-Speed Automatic with Tiptronic S transmission, provides the perfect blend of power and precision. Elevate your daily commute or weekend adventures with the confidence and performance that only a Porsche can deliver. Discover the joy of Porsche ownership and schedule a test drive today. Our knowledgeable team is here to ensure your experience is nothing short of exceptional. -Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
Tiptronic S Transmission
Stainless Steel Exhaust Pipes
Interior
Driver Lumbar Support
Interior Leather
Supple Leather
Audio / Communication
BOSE High End Sound Package
Remote 6-Disc CD Changer
Porsche Communication Management (PCM) II
Lights
Bi-Xenon Headlights with Washer
Others
EXC options with deviations
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 25,524 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,596 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.78 in |
| Stroke | 3.26 in |
| Maximum power combustion engine | 320 hp / 235 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,800 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 273 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,250 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 89.0 hp/l / 65.4 kW/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 174.6 in |
| Overall Width | 72.0 in |
| Height | 51.0 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 58.0 in |
| Rear track | 60.2 in |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 34.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,417 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,583 lb |
| Permissible gross weight | 4,244 lb |
| Maximum load | 827 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 7.1 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.5 ft³ |
