2024 Porsche 911 S/T (992 I)
Certified Pre-Owned
$698,999.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
PU2088
VIN:
WP0AF2A97RS273191
- Exterior color
- Shade Green Metallic
- Interior color
- Mileage
- 20 mi
- Previous Owners
- 1
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.5 sec
Important Resources
Window Sticker
not available
The Window Sticker of this Porsche is currently unavailable because of the vehicle's model year. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about the options of this Porsche.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Experience the pinnacle of automotive performance and style with this exceptional 2024 Porsche 911 S/T. Boasting a stunning green exterior and a thrilling 518-horsepower, 4.0L H6 DOHC 24V engine, this sports car is engineered to deliver an unparalleled driving experience. - Chrono Package - Storage Package - BOSE Surround Sound System - Front dual zone A/C - Porsche Communication Management - Remote keyless entry - Electronic Stability Control - Extended Range 23.7 Gallon Fuel Tank - Front Axle Lift System - Traction control - Auto-Dimming Mirrors w/Integrated Rain Sensor - Exclusive Design Taillights - Heated door mirrors - LED-Matrix Design Headlights w/PDLS+ - 4-Way Sport Seats Plus Meticulously maintained and with only 20 miles on the odometer, this 911 S/T is a true gem. The 6-speed manual transmission and rear-wheel-drive configuration provide a dynamic and engaging driving experience, while the host of premium features ensure exceptional comfort and convenience. This Porsche has been thoroughly inspected and certified, giving you the peace of mind that comes with owning a high-performance vehicle that has been rigorously tested and approved. With its exceptional performance, stunning design, and comprehensive list of premium features, this 911 S/T is the ultimate expression of Porsche's engineering excellence. Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide. Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Under Door Puddle Light Projectors
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package
Extended Range Fuel Tank (23.7 gal.)
Wheels
20/21 S/T Wheel
Interior
Individual Limitation Number
Sport Seats Plus (4-way)
Personalized Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch in Leather
Seat Belts in Lizard Green
Storage Package
Fire Extinguisher
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
LED-Matrix Design Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Exclusive Design Taillights
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort Assistance
Traffic Sign Recognition
ParkAssist (Rear)
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Ambient Lighting
Standard Equipment
Packages
GT3 variant
Exterior
Carbon Fiber Roof Painted in Exterior Color with Contoured Shape
Side Skirts in Black
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Window Trim in Silver
Exclusive Design Fuel Cap
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Deletion of Model Designation on Rear
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
6-speed GT Sport Manual Transmission with Lightweight Clutch and Single-Mass Flywheel
Rear-Wheel Drive
PASM Sport Suspension (Lowered 20mm)
Lightweight Stainless Steel Sport Exhaust System with Two Central Tailpipes in High Gloss Silver
Power Steering Plus
Brake Calipers in High Gloss Black
Suspension standard
4.0-liter naturally aspirated boxer 6
518 hp / 342 lb-ft
Incl. first scheduled maintenance at 10,000 miles or 1 year
Wheels
Wheels Painted in Silver
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
20"/21" 911 S/T Forged Magnesium Lightweight Wheels
Interior
Porsche Crest on Headrests (Front)
GT Sport Steering Wheel in Black Leather with Perforation
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Interior Trim in Matte Carbon Fiber
Rear Seat Delete
930 Leather Package
GT-Specific Manual Gear Lever in Black Leather with Boot in Black Leather
Leather Interior
Roof Lining in Race-Tex
Door-Sill Guards in Carbon Fiber
Floor Mats
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Smartphone Integration
USB-C Ports
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Som
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Lightweight and Noise Insulated Glass
Manually Dimming Interior Mirror
Comfort Assistance
HomeLink®
Reversing Camera
Non-Smoking Package
2-Zone Automatic Climate Control
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 20 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,300 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 129.5 hp/l / 95.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 186 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,056 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,042 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,208 lb |
| Permissible gross weight | 3,737 lb |
| Maximum load | 681 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
