2024 Porsche 911 Turbo S Cabriolet (MY24) (992 I)
Certified Pre-Owned
$299,999.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
PU2156
VIN:
WP0CD2A98RS257791
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Red
- Mileage
- 1,306 mi
- Previous Owners
- 2
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 640 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.7 sec
Important Resources
Window Sticker
not available
The Window Sticker of this Porsche is currently unavailable because of the vehicle's model year. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about the options of this Porsche.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Experience the Pinnacle of Automotive Engineering: Discover the 2024 Porsche 911 Turbo S Prepare to be captivated by the unparalleled performance and sophistication of the 2024 Porsche 911 Turbo S. This exceptional sports car is a true testament to Porsche's commitment to crafting vehicles that push the boundaries of what's possible. - Apple CarPlay - Back-Up Camera - Bluetooth/Hands-Free Cell Phone - Sport Exhaust System with Tailpipes in Black/Silver - PASM Sport Suspension (Lowered 10mm) - Heated GT Sport Steering Wheel with Matte Carbon Fiber Trim - Front Axle Lift System - Front Ventilated Seats - Exterior Mirrors in Carbon Fiber and High Gloss Black - LED-Matrix Design Headlights in Black with PDLS+ - Adaptive Cruise Control (ACC) - Burmester High-End Surround Sound System - Ambient Lighting - Central Tachometer in White - Lane Change Assist (LCA) - Sport Chrono Stopwatch Dial in White - Surround View - Seat Belts in Bordeaux Red Porsche Approved Certified Pre-Owned: - Multipoint Inspection - Roadside Assistance - Warranty Deductible: $0 - Transferable Warranty - Vehicle History - Limited Warranty: 24 Month/Unlimited Mile beginning after new car warranty expires or from certified purchase date - Includes Trip Interruption reimbursement Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide. Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Exterior Mirror Upper Housing in Carbon Fiber and Lower Trim/Base in High Gloss Black
"PORSCHE" Logo Decal on Side in Red
911 Turbo SportDesign Package
Transmission / Chassis
PASM Sport Suspension (Lowered 10mm)
Front Axle Lift System
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Silver
Wheels
20"/21" 911 Turbo Wheels
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel with Trim in Matte Carbon Fiber
Central Tachometer in White
Ventilated Seats (Front)
Seat Belts in Bordeaux Red
Sport Chrono Stopwatch Dial in White
Audio / Communication
Burmester® High-End Surround Sound System
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Surround View
Ambient Lighting
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Exterior
Fabric Roof
Model Designation on Rear in Silver
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in High Gloss Silver
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Trim on side skirts in Black
Transmission / Chassis
3,745 cc Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
All-Wheel Drive
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC)
Sport Chrono Package
Power Steering
Rear Axle Steering
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in Yellow
Lightweight Battery LiFePO4
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC)
Interior
Embossed Logo on Headrests
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Heated Seats (Front)
Interior Trim Inlays in Matte Carbon Fiber
Electric Steering Column
930 Leather Package
PDK gear selector
Fabric Roof Lining
Door-Sill Guards in Anodized Silver Aluminum
Floor Mats
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Smartphone Integration
USB-C Ports
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
BOSE® Surround Sound System, with 12 speakers including 100-watt shell-subwoofer and a total output of 570 watts.
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Auto-Dimming Mirrors
Power Folding Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
HomeLink®
ParkAssist (Front and Rear)
Comfort Access
Non-Smoking Package
Driver Memory Package
2-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,306 mi |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,745 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 640 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 172.9 hp/l / 127.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 205 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.6 in |
| Overall Width | 74.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,790 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,770 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,935 lb |
| Permissible gross weight | 4,586 lb |
| Maximum load | 795 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 9.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
