2025 Porsche Macan GTS
Certified Pre-Owned
$105,594.00
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$104,999.00
- Administration Fee$595.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
PU2201
VIN:
WP1AF2A58SLB50964
- Exterior color
- Volcano Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 3,895 mi
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 319 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
Important Resources
Window Sticker
not available
The Window Sticker of this Porsche is currently unavailable because of the vehicle's model year. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about the options of this Porsche.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Experience the pinnacle of performance and sophistication with this stunning 2025 Porsche Macan GTS. Meticulously crafted to deliver an unparalleled driving experience, this certified pre-owned Macan GTS is a true testament to Porsche's engineering prowess. - 18-Way Adaptive Sport Seats Plus w/Memory Package - Sport Chrono Package - BOSE Surround Sound System - Electric Steering Column - Heated GT Sport Steering Wheel in Race-Tex - SportDesign Exterior Mirror Lower Trims & Base - Central Tachometer in Silver - Lane Change Assist (LCA) - Roof Lining in Race-Tex - Panoramic Roof System - Wheels: 21" GT Design in Satin Platinum - Heated Windshield Powered by a potent 2.9L V6 engine mated to a lightning-fast 7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission, this all-wheel-drive Macan GTS offers exceptional performance and efficiency, with an EPA-estimated 17 city/22 highway MPG. Elevate your driving experience with the Sport Chrono Package, which includes launch control and dynamic engine mounts for a truly thrilling ride. The Macan GTS's stunning Gray exterior is complemented by a wealth of premium features, including a BOSE Surround Sound System, heated and ventilated front seats, and a panoramic sunroof. Slip behind the leather-wrapped, race-inspired steering wheel and immerse yourself in the driver-focused cockpit, complete with a central tachometer and intuitive Porsche Communication Management system. As a Porsche Approved Certified Pre-Owned vehicle, this Macan GTS has undergone a rigorous multipoint inspection and comes with a comprehensive warranty, roadside assistance, and other valuable benefits: - Multipoint Inspection - Roadside Assistance - Warranty Deductible: $0 - Vehicle History - Limited Warranty: 24 Month/Unlimited Mile beginning after new car warranty expires or from certified purchase date - Includes Trip Interruption reimbursement Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide. Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Panoramic Roof System
SportDesign Exterior Mirror Lower Trims and Base in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Wheels
21" GT Design Wheels in Satin Platinum
Interior
Central Tachometer in Silver
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Race-Tex
Electric Steering Column
Roof Lining in Race-Tex
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
Heated Windshield
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Standard Equipment
Packages
Equipment S
Equipment GTS
Exterior
Roof Spoiler in High Gloss Black
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Window Trim in High Gloss Black
Door handles painted in exterior color
SportDesign Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Color with Center Panel in Matte Black
"PORSCHE" Logo and Model Designation in Satin Black on Rear
Lower Rear Fascia Painted in Exterior Color
Wheel arch extensions painted in High Gloss Black
Power tailgate
SUV
Side Blades in Satin Black with "GTS" Logo in High Gloss Black
Deletion of Side Logo Decals
Transmission / Chassis
2.9-Liter Twin-Turbocharged V6 Engine
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 10 mm)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Porsche Surface Coated Brakes (PSCB) with Calipers in Red
19.8 Gallon Fuel Tank
2.9-liter twin-turbocharged V6
434 hp / 405 lb-ft
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
19" Collapsible Spare Tire
Wheel bolts
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
Seat Belts in Black
Headrests with "GTS" logo
4+1 Seats
Heated Seats (Front)
Interior Trim in Black Brushed Aluminum
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with "Macan GTS" Logo (Front)
Storage Package
Floor Mats (front and rear)
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM)
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay
USB-C Ports
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Fuel/Charging Cover
Lights
LED Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Clear LED Taillights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
Comfort Access
ParkAssist (Front and Rear) with Reversing Camera
ParkAssist (Front and Rear) incl. Reversing Camera
3-Zone Automatic Climate Control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
HomeLink®
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Adaptive Cruise Control (ACC)
Non-Smoking Package
Lane Departure Warning (LDW)
Side Airbags in rear compartment
Warn and Brake Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,895 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum torque combustion engine | 405 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 150.9 hp/l / 111.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.9 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,400 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,321 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,486 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,288 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,291 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
