2024 Porsche Macan (MY24)
Certified Pre-Owned
$51,999.00
Excl. taxes, incl. fees
Price Details
Vehicle Offer Price
$51,404.00
$595.00
Administration Fee
$595.00
Excl.taxes, incl.fees
$51,999.00
a Estimated Dealer Fees are those required to be disclosed by law and do not include tax, title, registration and other potential dealer charges.
- Vehicle Offer Price$51,404.00
- Administration Fee$595.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
PU2223
VIN:
WP1AA2A56RLB17325
- Exterior color
- Dolomite Silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 30,212 mi
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 5.8 sec
Standard Interior in Black
- Steering wheel rim
- Gear selector and boot
Important Resources
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service and apply.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Elevate your driving experience with the 2024 Porsche Macan Base. This exceptional pre-owned vehicle offers a captivating blend of performance, style, and refined luxury. - Panoramic Roof System - Wheels: 20" Macan S in High Gloss Black - Porsche Crest on Front Headrests - Front Ventilated Seats - Navigation System - Surround View - Lane Change Assist (LCA) - Seat Belts in Pebble Grey - Sport Tailpipes in Black - Under Door Puddle Light Projectors - 14-Way Power Seats - Apple CarPlay - Auto-dimming Rear-View mirror Elevate your driving experience with a host of premium features that elevate this Macan to new heights. Discover the unparalleled performance of the 2.0L I4 Turbocharged engine paired with the responsive 7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission and Porsche's renowned All-Wheel Drive (AWD) system. Multipoint Inspection • Roadside Assistance • Warranty Deductible: $0 • Transferable Warranty • Vehicle History • Limited Warranty: 24 Month/Unlimited Mile beginning after new car warranty expires or from certified purchase date • Includes Trip Interruption reimbursement -Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Exterior Package in Exterior Color and High Gloss Black
Model Designation on Side Blades in Silver
Window Trim in High Gloss Black
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
"PORSCHE" Logo in Satin Black and Model Designation in High Gloss Black on Rear
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Sport Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
20" Macan S Wheels in High Gloss Black
Interior
Porsche Crest on Headrests (Front)
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Heated Seats (Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric Steering Column
Seat Belts in Pebble Grey
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Clear LED Taillights
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Surround View
Standard Equipment
Exterior
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Exterior door handles painted in exterior color
Power tailgate
Upper Wing in High Gloss Black
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Color
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Color
Side Blades in Textured Lava Black
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
2.0 Liter Turbocharged Inline-4
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Steel Spring Suspension
Power Steering Plus
19.8 Gallon Fuel Tank
Wheels
18" Collapsible Spare Tire
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
4+1 Seats
Instrument Dials in Black
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Interior Trim in High Gloss Black
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Door-Sill Guards in Black
Side Airbags in Rear Compartment
Floor Mats
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Ports
Lights
Auto-Dimming Mirrors
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Privacy Glass
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
HomeLink®
ParkAssist (Front and Rear)
Porsche Entry & Drive
Non-Smoking Package
3-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Adaptive Cruise Control (ACC)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Departure Warning (LDW)
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History

Technically and mechanically tested according to stringent Porsche standards
Our Porsche technicians meticulously check the condition and functionality of the entire vehicle as well as the complete vehicle documentation and history using a 111-point checklist.

Optically refurbished according to Porsche refurbishment standards
Porsche Approved used cars are guaranteed to be in top condition. Every Porsche Approved used car has been carefully refurbished and meets the strict Porsche refurbishment standards.
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 30,212 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 3.65 in |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.0 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,068 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,233 lb |
| Permissible gross weight | 5,534 lb |
| Maximum load | 1,466 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
