2026 Porsche Macan
New
$80,105.00
Excl. taxes, incl. fees
- Total MSRP*$79,510.00
- Administration Fee$595.00
* The Total Manufacturer's Suggested Retail Price (MSRP) shown reflects the price for the vehicle, including optional equipment, as well as the delivery, processing and handling fee. It excludes taxes, title, registration, dealer charges, and any potential tariffs. Actual selling prices are set by dealers and may vary.
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
P26202
VIN:
WP1AA2A53TLB14065
- Exterior color
- Volcano Grey Metallic
- Interior color
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 6.0 sec
Important Resources
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service and apply.
Description
Elevate your driving experience with the 2026 Porsche Macan. This exceptional SUV offers a captivating blend of style, performance, and premium features that will transform your daily commute. - 14-Way Power Seats with Memory Package - Premium Package Plus - BOSE Surround Sound System - Rear Heated Seats - Electric Steering Column - LED Headlights with Porsche Dynamic Light System Plus - Under Door Puddle Light Projectors - Window Trim in Silver - Heated Steering Wheel - Lane Change Assist (LCA) - Surround View - Front Ventilated Seats - Roof Rails in Aluminum - Panoramic Roof System - Trailer Hitch Without Tow Ball - Wheels: 20" Macan S in Highly Polished Dark Titanium Powered by a 2.0L Turbocharged engine and Porsche's renowned 7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission, the Macan delivers a dynamic and responsive driving experience. With an impressive 19 city / 25 highway MPGe, this Porsche SUV seamlessly blends exhilarating performance with exceptional efficiency. The Macan striking exterior in Grey showcases Porsche's timeless design language, while the well-appointed interior offers an exceptional level of comfort and sophistication. Thoughtful features like the Porsche Communication Management system, Apple CarPlay, and a premium BOSE sound system create an engaging and connected driving environment. Safety is paramount in the Macan, with a host of advanced driver assistance technologies such as Lane Change Assist, Surround View, and Porsche Stability Management ensuring you and your passengers arrive at your destination with confidence. Whether you're seeking the thrill of the open road or the convenience of a premium SUV, the 2026 Porsche Macan is the perfect companion to elevate your driving experience. -Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in Aluminum
Trailer Hitch without Tow Ball
Window Trim in Silver
Wheels
20" Macan S Wheels in Highly Polished Dark Titanium
Interior
Heated Steering Wheel
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated Seats (Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric Steering Column
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
Surround View
Lane Change Assist (LCA)
Standard Equipment
Packages
Base Equipment
Standard
Exterior
Front Fascia Painted in Exterior Color
Side Skirts
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Color
"PORSCHE" Logo and Model Designation on Rear Fascia in High Gloss Silver
Roof Spoiler in High Gloss Black
Door handles painted in exterior color
Power tailgate
SUV
Side Blades in Textured Lava Black
Transmission / Chassis
2.0 Liter Turbocharged Inline-4
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Steel spring suspension
Analog Clock on Dashboard
Dual Tailpipes in Matte Silver Finish
19.8 Gallon Fuel Tank
2.0-liter turbocharged inline 4
261 hp / 295 lb-ft
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
18" Collapsible Spare Tire
Wheel bolts
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Floor Mats (front and rear)
4+1 Seats
Interior Trim in High Gloss Black
Headrests
Without Sport Chrono stopwatch dial
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
PDK gear selector
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Door-sill guards in Black
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM)
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
USB-C ports
SDARS exterior antenna
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
Entry & Drive
ParkAssist (Front and Rear) with Reversing Camera
3-Zone Automatic Climate Control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
HomeLink®
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Lane Departure Warning (LDW)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Alarm System with Interior Monitoring
Non-Smoking Package
Side Airbags in Rear Compartment
Airbags
Warn and Brake Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 3.65 in |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum torque combustion engine | 295 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 131.0 hp/l / 98.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.0 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.7 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Height with steel suspension (DIN) | 63.8 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 63.8 in |
| Height with steel suspension (EC) | 63.6 in |
| Height with steel suspension | 63.8 in |
| Height with air suspension (standard level) | 63.2 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 62.4 in |
| Height with air suspension (low level) | 62.8 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 64.8 in |
| Loading sill height with steel suspension (DIN) | 30.12 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,149 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,068 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,233 lb |
| Permissible gross weight | 5,534 lb |
| Maximum load | 1,385 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 176 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 16.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 22.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 11.20 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |