2025 Porsche Macan
Certified Pre-Owned
$57,499.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
PM0375
VIN:
WP1AA2A53SLB05218
- Exterior color
- White
- Interior color
- Mileage
- 15,332 mi
- Previous Owners
- 1
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 6.0 sec
Important Resources
Window Sticker
not available
The Window Sticker of this Porsche is currently unavailable because of the vehicle's model year. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about the options of this Porsche.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Discover the exhilarating performance and refined sophistication of the 2025 Porsche Macan. This exceptional SUV combines the agility and responsiveness of a sports car with the versatility and comfort of a luxury crossover, making it the ultimate choice for the discerning driver. - 14-Way Power Seats with Memory Package - Premium Package Plus - Navigation System - BOSE Surround Sound System - Rear Heated Seats - Adaptive Air Suspension with PASM - Panoramic Roof System - Exclusive Design Fuel Cap - LED Headlights with Porsche Dynamic Light System Plus - Apple CarPlay - Heated Steering Wheel - Lane Change Assist (LCA) - Surround View - Front Ventilated Seats - Porsche Crest on Front Headrests - Roof Rails in High Gloss Black - Trailer Hitch without Tow Ball - Wheels: 20" Macan S in High Gloss Black Powered by a 2.0L I4 Turbocharged engine and paired with a lightning-fast 7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission, this Macan delivers exhilarating performance with an impressive 19 city / 25 highway MPG. The advanced All-Wheel Drive system provides exceptional grip and handling, ensuring a thrilling and confident driving experience in any condition. This Porsche Approved Certified Pre-Owned Macan has undergone a rigorous Multipoint Inspection and comes with a host of valuable benefits, including Roadside Assistance, a $0 Warranty Deductible, a Transferable Warranty, a comprehensive Vehicle History report, a 24-Month/Unlimited Mile Limited Warranty beginning after the new car warranty expires, and Includes Trip Interruption reimbursement. Elevate your driving experience with the 2025 Porsche Macan. Discover the perfect balance of performance, luxury, and versatility that only a Porsche can deliver. Contact us today to schedule a test drive and see for yourself why this exceptional SUV is the perfect fit for your lifestyle.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in High Gloss Black
Trailer Hitch without Tow Ball
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Wheels
20" Macan S Wheels in High Gloss Black
Interior
Porsche Crest on Headrests (Front)
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated Seats (Rear)
Ventilated Seats (Front)
Heated Steering Wheel
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Surround View
Standard Equipment
Packages
Equipment "base"
Standard
Exterior
Roof Spoiler in High Gloss Black
Side Skirts
Window Trim in Satin Black
Door handles painted in exterior color
"PORSCHE" Logo and Model Designation on Rear Fascia in High Gloss Silver
Front Fascia Painted in Exterior Color
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Color
Power tailgate
SUV
Side Blades in Textured Lava Black
Transmission / Chassis
2.0 Liter Turbocharged Inline-4
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Analog Clock on Dashboard
Dual Tailpipes in Matte Silver Finish
19.8 Gallon Fuel Tank
2.0-liter turbocharged inline 4
261 hp / 295 lb-ft
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
18" Collapsible Spare Tire
Wheel bolts
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
4+1 Seats
Interior Trim in High Gloss Black
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
PDK gear selector
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Door-sill guards in Black
Floor Mats (front and rear)
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM)
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay
USB-C Ports
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
Comfort Access
ParkAssist (Front and Rear) with Reversing Camera
3-Zone Automatic Climate Control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
HomeLink®
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Adaptive Cruise Control (ACC)
Non-Smoking Package
Lane Departure Warning (LDW)
Side Airbags in rear compartment
Warn and Brake Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 15,332 mi |
Previous Owners 1 (Porsche Nashua) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 3.65 in |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum torque combustion engine | 295 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.2 hp/l / 98.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.0 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.7 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,151 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,068 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,233 lb |
| Permissible gross weight | 5,534 lb |
| Maximum load | 1,383 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 22.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
