2024 Porsche Macan S (MY24)
Certified Pre-Owned
$72,594.00
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$71,999.00
- Administration Fee$595.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
PU2211
VIN:
WP1AG2A50RLB39531
- Exterior color
- Copper Ruby Metallic
- Interior color
- Mileage
- 13,886 mi
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 hp / 276 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.6 sec
Important Resources
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service and apply.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Elevate your driving experience with a 2024 Porsche Macan S. This exceptional Certified Pre-Owned vehicle boasts a striking Red exterior and a wealth of premium features that will captivate your senses. - Premium Plus Package - BOSE Surround Sound System - Rear Heated Seats - Adaptive Air Suspension with PASM - Heated Steering Wheel in Dark Walnut - LED Headlights with Dynamic Light System Plus - Under Door Puddle Light Projectors - 14-Way Power Seats - Apple CarPlay - Interior Trim in Dark Walnut - Lane Change Assist (LCA) - Preparation for Porsche Dashcam - Surround View - Navigation System - Front Ventilated Seats - Panoramic Roof System This Porsche Macan S has been meticulously inspected and comes with the following benefits: - Multipoint Inspection - Roadside Assistance - Warranty Deductible: $0 - Transferable Warranty - Vehicle History - Limited Warranty: 24 Month/Unlimited Mile beginning after new car warranty expires or from certified purchase date - Includes Trip Interruption reimbursement With its powerful 2.9L V6 engine, 7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission, and AWD capability, the Macan S delivers an exhilarating driving experience. Boasting an impressive 17 city / 23 highway MPG, this Porsche offers exceptional efficiency and performance. Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide. Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Under Door Puddle Light Projectors
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Interior
Heated Steering Wheel in Dark Walnut
Power Seats (14-way) with Memory Package
Interior Trim in Dark Walnut
Heated Seats (Rear)
Ventilated Seats (Front)
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Surround View
Standard Equipment
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Color
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Color
Window Trim in Silver
Side Blades in Textured Lava Black
"PORSCHE" Logo and Model Designation on Rear Fascia in High Gloss Silver
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Power tailgate
Transmission / Chassis
2.9-Liter Twin-Turbocharged V6 Engine
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Analog Clock on Dashboard
Dual Twin-Tailpipes in Matte Silver Finish
Power Steering Plus
19.8 Gallon Fuel Tank
Wheels
20" Macan S Wheels in Highly Polished Dark Titanium
All-Season Tires for 20" Wheels
18" Collapsible Spare Tire
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
4+1 Seats
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Central Tachometer in Silver
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Side Airbags in Rear Compartment
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Floor Mats
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Ports
Lights
Auto-Dimming Mirrors
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Privacy Glass
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
HomeLink®
ParkAssist (Front and Rear)
Porsche Entry & Drive
Non-Smoking Package
3-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Adaptive Cruise Control (ACC)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Departure Warning (LDW)
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 13,886 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 276 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 129.3 hp/l / 95.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 160 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,255 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,420 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,433 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
