2026 Porsche Macan T
Certified Pre-Owned
$77,999.00
Excl. taxes, incl. fees
Price Details
Vehicle Offer Price
$77,404.00
$595.00
Administration Fee
$595.00
Excl.taxes, incl.fees
$77,999.00
a Estimated Dealer Fees are those required to be disclosed by law and do not include tax, title, registration and other potential dealer charges.
- Vehicle Offer Price$77,404.00
- Administration Fee$595.00
Porsche Nashua
9 Northeastern Blvd.
Nashua, NH 03062
Stock Number:
PU2230
VIN:
WP1AA2A55TLB09224
- Exterior color
- Carrara White Metallic
- Interior color
- Mileage
- 79 mi
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 5.8 sec
Leather Package in Black/Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard
- Center console storage compartment lid
- Seat centers
- Inner seat bolsters
- Front side of seat headrests (front)
- Door panel armrests (front and rear)
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service and apply.
Vehicle History
Checking availability of Vehicle History Report
Description
Experience the pinnacle of Porsche performance with this exquisite 2026 Macan T. Meticulously crafted and expertly maintained, this certified pre-owned gem is ready to elevate your driving experience to new heights. - 14-Way Power Seats with Memory Package - Premium Package Plus - BOSE Surround Sound System - Rear Heated Seats - Electric Steering Column - LED Headlights with Porsche Dynamic Light System Plus - Side Blades in Exterior Color - Sport Exhaust System with Tailpipes in Black - Under Door Puddle Light Projectors - Apple CarPlay - Lane Change Assist (LCA) - Surround View - Front Ventilated Seats - Porsche Crest on Front and Rear Headrests - Roof Rails in High Gloss Black - Panoramic Roof System - 21" RS Spyder Design Wheels Backed by the Porsche Approved Certified Pre-Owned program, this Macan T comes with a wealth of benefits to give you peace of mind: - Multipoint Inspection - Roadside Assistance - Warranty Deductible: $0 - Transferable Warranty - Vehicle History - Limited Warranty: 24 Month/Unlimited Mile beginning after new car warranty expires or from certified purchase date - Includes Trip Interruption reimbursement -Elevate your driving experience with Porsche Nashua-Where automotive excellence is what we repeatedly aim to provide Vehicle details and specifications are intended to be accurate but may vary. Please confirm all vehicle information with a dealership representative prior to purchase.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in High Gloss Black
Side Blades in Exterior Color
Deletion of Model Designation on Rear
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
21" RS Spyder Design Wheels
Interior
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated Seats (Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric Steering Column
Porsche Crest on Headrests (Front and Rear)
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
Surround View
Lane Change Assist (LCA)
Standard Equipment
Packages
Base Equipment
T Equipment
Exterior
Front Fascia Painted in Agate Grey
Side Skirts
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior Mirrors in Agate Grey
Window Trim in High Gloss Black
Roof Spoiler in Agate Grey Metallic
Door handles painted in exterior color
Wheel arch extensions painted in High Gloss Black
Power tailgate
SUV
Deletion of Side Logo Decals
Transmission / Chassis
2.0 Liter Turbocharged Inline-4
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Sport Chrono Package
19.8 Gallon Fuel Tank
2.0-liter turbocharged inline 4
261 hp / 295 lb-ft
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
18" Collapsible Spare Tire
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Floor Mats (front and rear)
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Interior Trim in High Gloss Black
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
PDK gear selector
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with "Macan T" Logo (Front)
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM)
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
USB-C ports
SDARS exterior antenna
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
Entry & Drive
ParkAssist (Front and Rear) with Reversing Camera
3-Zone Automatic Climate Control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
HomeLink®
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Lane Departure Warning (LDW)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Alarm System with Interior Monitoring
Non-Smoking Package
Side Airbags in Rear Compartment
Airbags
Warn and Brake Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History

Technically and mechanically tested according to stringent Porsche standards
Our Porsche technicians meticulously check the condition and functionality of the entire vehicle as well as the complete vehicle documentation and history using a 111-point checklist.

Optically refurbished according to Porsche refurbishment standards
Porsche Approved used cars are guaranteed to be in top condition. Every Porsche Approved used car has been carefully refurbished and meets the strict Porsche refurbishment standards.
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 79 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 3.65 in |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum torque combustion engine | 295 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 131.0 hp/l / 98.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.8 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.9 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.2 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 63.2 in |
| Height with air suspension (standard level) | 63.2 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 62.4 in |
| Height with air suspension (low level) | 62.8 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 64.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,187 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,112 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,277 lb |
| Permissible gross weight | 5,534 lb |
| Maximum load | 1,347 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 176 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 16.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
